Fatih'te ATM Dolandırıcılığı: 2 Milyon Liralık Vurgun

İstanbul Fatih'te, bir ATM önünde gerçekleşen dolandırıcılık olayında, iki şüpheli, Mauritius uyruklu bir bijutericiyi hedef alarak 2 milyon 91 bin 250 lira çaldı.

Fatih'te ATM Dolandırıcılığı: 2 Milyon Liralık Vurgun

Fatih ATM Dolandırıcılığı: Yüksek Tutarlı Vurgun

16 Ekim'de İstanbul'un Fatih ilçesindeki Çemberlitaş mahallesinde meydana gelen olayda, Mauritius uyruklu 42 yaşındaki bijuterici Mohammed A.F.B., bir ATM'den para çekmek isterken dolandırıcılığın kurbanı oldu. ATM kullanmayı bilmeyen Mohammed A.F.B. yardım bahanesiyle yanına yaklaşan iki şüpheli tarafından kandırıldı. Şüpheliler, mağdurun kredi kartını kullanarak 3 pos cihazıyla toplam 2 milyon 91 bin 250 liralık işlem gerçekleştirdi.

pos21200.jpg

Bu vurgun, ATM'nin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi ve polis ekipleri tarafından yapılan inceleme sonucunda şüphelilerin kimlikleri tespit edildi. 17 Kasım'da gerçekleştirilen operasyonla, suç kaydı bulunan Fethi B. (34) ve Hamit G. (40) yakalandı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 3 pos cihazı, mağdura ait karttan çekilen tutarlara ilişkin slip koçanları ve bir ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Polis ekiplerinin yürüttüğü soruşturma kapsamında, şüphelilerin hesaplarındaki 1 milyon 900 bin lira da donduruldu. Yakalanan şüphelilerin emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edildiği belirtildi. Fethi B. tutuklanırken, Hamit G. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu olay, ATM kullanırken dikkatli olmanın ve yabancılardan gelen yardım tekliflerine karşı uyanık durmanın önemini bir kez daha ortaya koydu.