Flipper Zero, iOS 17 Yüklü iPhone'ları Çökertiyor

Flipper Zero adlı cihazın, iOS 17 yüklü iPhone'ları çökertme yeteneği, uzmanlar tarafından keşfedilmiş durumda. Bu cihazın Bluetooth bağlantıları üzerinden yoğun istekler göndererek cihazları kilitlediği belirtiliyor. Kullanıcıların bu saldırılardan korunmak için pek çok seçeneği olmasa da Bluetooth bağlantısını geçici olarak kapatma öneriliyor.

Flipper Zero, iOS 17 Yüklü iPhone'ları Çökertiyor

Flipper Zero, iOS 17 yüklü cihazlara karşı gerçekleştirilen çökertme saldırıları konusunda uzmanlar tarafından gündeme getirildi. Bu cihaz, Bluetooth bağlantısı üzerinden gönderdiği yoğun isteklerle iPhone ve iPad'leri dakikalar içinde çökertme yeteneğine sahip olduğu belirtiliyor.

İlk olarak bir uzman tarafından fark edilen bu saldırılar, Flipper Zero adlı cihazın, çeşitli Apple ürünleriyle etkileşim kurabilen bir çoklu araç olduğunu ve programlanabilir radyo protokollerini kontrol edebildiğini gösteriyor. Bu durumda, asıl etken cihazın kullanıcısı olarak karşımıza çıkıyor.

apple-airdrop-ozelligi-kisitlama-1-1536x1062-001.jpeg

İOS 17 YÜKLÜ CİHAZLARA BAĞLANTI İSTEKLERİ GÖNDEREREK KİLİTLENMELERİNE SEBEP OLUYOR

Bu saldırıda Flipper Zero, Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisini kullanarak çevresindeki iOS 17 yüklü iPhone ve iPad'lerine AirPods, HomePod, AirDrop gibi bağlantı istekleri gönderiyor. Bu süreçte, cihaz sahipleri pek çok bildirim alıyor ve cihazları kilitlenerek kapanıyor.

Kullanıcılar bu saldırılardan korunma konusunda belirgin bir çözüm bulamasa da geçici olarak Bluetooth bağlantısını kapatmanın etkili olabileceği öneriliyor. Bunun dışında henüz kesin bir korunma yöntemi belirlenmemiş durumda. Bu durum, bu tür saldırılara karşı genel bir farkındalık oluşturmak ve kullanıcıları bilinçlendirmek adına önem arz ediyor.

Editör