YÖK, Yapay Zeka Eğitimine Yönelik Yeni Adımlar Atıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yapay zeka alanında üniversitelerin eğitim öğretim programlarını güncellemek için harekete geçti. Yapılan açıklamalarda, YÖK'ün, öğrencilerin yapay zeka etik kurallarına göre eğitim almasını ve bu alanda programlar açılmasını planladığı belirtildi. YÖK Başkanı Erol Özvar, yapay zeka alanının önemine vurgu yaparak, üniversitelerde bu alana yönelik programların açılacağını duyurdu.

YÖK, Yapay Zeka Eğitimine Yönelik Yeni Adımlar Atıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yapay zeka alanındaki gelişmeleri üniversitelerin eğitim öğretim programlarına entegre etmek için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. YÖK Başkanı Erol Özvar, yapay zekanın önemli bir gündem maddesi haline geldiğini ve üniversitelerde bu alana yönelik programların açılacağını duyurdu. Özvar, yapay zekanın etik kurallar çerçevesinde kullanılması gerektiğini ve bu alanda eğitim görecek öğrencilere etik değerlere sahip olmaları için eğitim vereceklerini belirtti. YÖK'ün, yapay zeka ve bilişim teknolojilerine ağırlık vereceği programlarla adaylara yeni iş alanları ve imkanlar sunmayı planladığı ifade edildi.

Özvar ayrıca, yapay zeka alanında yapılan bir deneme programında yaşanan yüzde 100'lük doluluk oranının başarılı olduğunu belirtti ve gelecek yıl açacakları yapay zeka odaklı programları kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. YÖK'ün istihdam odaklı üniversite anlayışını benimseyerek, programların güncellenmesiyle öğrencilerin daha hızlı istihdama katılmasına ve yüksek gelirli işler bulmalarına katkı sağlamayı hedeflediği vurgulandı.

uvxjz4i4buseiuifopp3qg.webp

GEÇEN YIL AÇILAN PROGRAM DOLDU

Özvar, yapay zeka çalışmalarına ilişkin geçen yıl bir deneme de yaptıklarını ve yeni açılan "web tasarımı ve kodlama" isimli ön lisans programlarının kontenjanlarında yüzde 100 doluluk sağlandığını, başarı sıralamasının da hayli yüksek olduğunu aktardı.

YÖK Başkanı Özvar, bu program üzerinden tahminlerinin doğru olduğunu teyit ettikten sonra çalışmalarını genişlettiklerini ve yeni açacakları yapay zekayla ilgili programların neler olduğunu ayrıntılı olarak kamuoyuyla paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Editör